Endüstri Mühendisliği

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

 • Tek bir cümle ile Endüstri Mühendisliği insan, makine, malzeme ve paranın bir araya geldiği sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve idame ettirilmesi işlemlerinden sorumlu mühendislik dalıdır.
 • Günümüzde otomobilden cep telefonuna kadar birçok ürünün ucuz, bir marka ve model için aynı kalitede üretilmesi Endüstri Mühendisliği sayesindedir. Diğer bir deyişle eğer endüstri mühendisliği yöntemleri kullanılmasaydı şuanda kullandığımız birçok ürün çok daha pahalı olacak ve aynı marka ve model için iki ürünün kalitesi birbirini tutmayacaktı. Özellikle ufak planlama hatalarının ciddi sorunlara sebep olduğu karmaşık sistemlerde endüstri mühendisliğinin gerekliliği daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sistemlerde endüstri mühendisleri daha az kaynakla daha fazla ve kaliteli ürün ve hizmet üretimi üzerinde çalışmaktadırlar.
   

ENDÜSTRİ BÖLÜMÜNDE VERİLEN DERSLER HAKKINDA GENEL BİLGİ?

 •  Birinci sınıf tüm mühendislik bölümleriyle benzer olarak alt yapı oluşturma amaçlı derslerin alındığı yıldır. İkinci yıldan itibaren gerçek hayattaki sistemlerin matematiksel olarak ifade edilerek planlaması ile ilgili bölüm dersleri başlamaktadır. Ayrıca bölüm için önemli olan olasılık, istatistik, lineer cebir gibi dersler ikinci yılda alınır. Üçüncü yıldan itibaren endüstri mühendisliği problemleri özelinde dersler alınır. Dördüncü yıl ise öğrencinin istediği alana özelleşebilmesi için alanla ilgili seçmeli derslerin yoğun olduğu yıldır. Endüstri mühendisliği diğer mühendisliklerden farklı olarak insan faktörünü daha fazla dikkate alan bir bölümdür. Mühendislikler içerisinde sosyal alanlara en yakın bölüm olduğu söylenebilir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNİ SEÇECEK ÖĞRENCİLERİN İLGİ ALANLARI NELERDİR?

 •  Mühendislik ve matematiği seven analitik düşünceye sahip bununla birlikte insanlarla iletişim problemi yaşamayan öğrenciler endüstri mühendisliğinde başarılı olurlar.
   

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ MEZUNLARI HANGİ ALANLARDA ÇALIŞABİLİR?

 •  Endüstri Mühendisliği genellikle büyük şirketlerde planlamacı ve/veya üst düzey yöneticilere karar ve destek konusunda yardımcı olarak görev alırlar. Üretim sektörü basta olmak üzere, sağlıktan turizme, ulaşımdan bilişime bir çok alanda çalışma imkanı bulunmaktadır.
   

ABÜ’DE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 

 •   ABÜ Endüstri Mühendisliği bölümü dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almış ve   çalışmış çok yönlü bir akademik kadroya sahiptir. İngilizce dil eğitimi disiplini sayesinde ve uluslararası öğrenci portföyüyle İngilizceye hakim olarak mezun olur ve evrensel platformda yer alacak yetkinliğe ulaşabilirsiniz. Endüstri sektörüyle iç içe ve bilimsel gelişmeleri yakından takip eden akademik kadrosuyla birlikte bir projede yer alabilirsiniz.